Pogoń Biadoliny Radłowskie

POGOŃ w BIADOLINACH RADŁOWSKICH

Biadoliny Radłowskie 348
32-828 Biadoliny Radłowskie

Rok założenia: 1946 (wrzesień)

Prezes zarządu: Andrzej Trytek (od 12.12.2015r.)

Wiceprezes ds. finansowych: Zdzisław Bartosz

Wiceprezes ds. gospodarczych: Stanisław Ciszkowicz

Sekretarz: Beata Padło

Członek zarządu: Małgorzata Kura

Członek zarządu: Dariusz Horak

Członek zarządu: Dominik Krawczyk

Członek zarządu: Bogdan Zabawa

Członek zarządu: Kazimierz Zabawa

Kierownik drużyny: Zbigniew Juras

Komisja rewizyjna: Stefan Kura, Zdzisław Płaneta, Beata Bednarek

HISTORIA

Sport w Biadolinach rozpoczął się zaraz po zakończeniu działań wojennych. Rejestracja klubu nastąpiła we wrześniu 1946 roku. Od tego momentu młodzież i działacze Biadolin Radłowskich oraz Biadolin Szlacheckich zabrali się solidnie do pracy, kompletując drużynę piłki nożnej, sprzęt i budowę boiska sportowego.

Grając w „Klasie C” w 1965 roku, Pogoń uzyskała awans do bocheńskiej „Klasy B”. Wiązało się to z dalekimi wyjazdami do miejscowości tj. Cikowice, Staniątki, Niepołomice. Historyczny awans do „Klasy A” Pogoń wywalczyła w 1974 roku.

W sezonie 1975/1976 nastąpił rozłam klubu na „Pogoń” Biadoliny Radłowskie i „Start 77” Biadoliny Szlacheckie. W drużynie Pogoni pozostali głównie Juniorzy.

W sezonie 1984/1985 Pogoń wywalczyła awans do „Klasy okręgowej”. Wskutek reorganizacji rozgrywek, po sezonie gry w lidze okręgowej Pogoń spadła do „Klasy A”. Ponowny awans do „Klasy okręgowej” klub uzyskał w 1994 roku i występował w tej lidze nieprzerwanie przez 9 sezonów. Po rundzie jesiennej sezonu 1999/2000, Pogoń zajmowała 1 miejsce z szansą na awans do IV ligi, mając 8 punktów przewagi nad drużynami Radomyślanki, Żabna, Wisłoki II Dębica, Błękitnych Tarnów. Jednak wiosną Pogoń straciła szansę na awans. Sezon 2003/2004 był dla Pogoni ostatnim w lidze okręgowej (do tej pory). Od tego czasu LKS „Pogoń” w Biadolinach Radłowskich popadał w coraz większe problemy. W sezonie 2004/2005 Pogoń spadła do „Klasy B”. Ostatni awans do „Klasy A” klub z Biadolin Radłowskich wywalczył w sezonie 2006/2007. W tej lidze Pogoń utrzymała się przez 2 kolejne sezony. Fatalne wyniki skutkowały spadkiem do „Klasy B” w 2009 roku. Za wyjątkiem sezonu 2010/2011, kiedy klub zajął 5. miejsce w brzeskiej „Klasie B”, Pogoń była średniakiem w tej lidze.

Po 8. kolejce sezonu 2013/14, zarząd podjął decyzję o wycofaniu drużyny seniorów z rozgrywek „B klasy (Tarnów V)”. Głównym powodem tego dramatycznego kroku, były braki kadrowe. Klub jednak nie przestał istnieć, gdyż nadal posiadał młodzieżową drużynę piłki nożnej.

To właśnie zawodnicy z roczników 1997-2000, tworzą teraz trzon reaktywowanej w 2016 roku drużyny seniorów. Dużym bodźcem w przywróceniu dawnej świetności klubu, były obchody Jubileuszu 70-lecia Pogoni w 2016 roku.

Starania zarządu, zawodników i sztabu szkoleniowego już przynoszą wymierne skutki.

Wierzymy, że w przyszłości nasz klub nadal będzie przynosić dumę wszystkim sympatykom !

Stanisław Ciszkowicz,
Dariusz Horak