FESTYN 75-LECIA SOKÓŁ MASZKIENICE

Festyn z okazji 75 lecia istnienia LKS Sokół Maszkienice 1948-2023

Klub sportowy LKS Sokół Maszkienice obchodzi jubileusz 75 lat istnienia. Z tej okazji w sobotę 19 sierpnia 2023 zroganizowano na stadionie w Maszkienicach wielki festyn jubileuszowy. Organizatorzy postarali się o klubowe gadżety (szaliki, kubki, odznaki, breloki, smycze, proporce, koszulki) i przygotowali bardzo atrakcyjny program obchodów święta klubu piłkarskiego. Patronat honorowy nad obchodami objął Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, natomiast infrastrukturę (scena, nagłośnienie,oświetlenie) pod część artystyczną i oprawę muzyczną zapewniło Dębińskie Centrum Kultury pod kierownictwem Łukasza Przybyły.W programie festynu były najpierw liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży, między innymi mecz piłki nożnej między młodzieżowym zespołem Sokoła i UKS Orlik Dębno a następnie swoje umiejętności wokalne mogły zaprezentować dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im prof. Franciszka Bujaka w Maszkienicach. Potem na scenie swoje umiejętności mogła zaprezentować utalentowana artystka Ola Żuchowicz, wykonując klika znanych utworów muzycznych. Głównym punktem i absolutnym hitem świętowanego jubileuszu był mecz piłkarski pomiędzy gospodarzami Sokołem Maszkienice i drużyną oldboy’ów Wisły Kraków naszpikowaną dawnymi gwiazdami reprezentacji Polski i wielokrotnego mistrza kraju.

Po zakończeniu meczu, w części oficjalnej zgromadzeni uczestnicy mogli zapoznać się z historią klubu i ogólnie działalnością sportową w Maszkienicach przygotowaną przez autora tego tekstu.Potem na scenie nastąpiła kolejna prezentacja zespołów Sokoła i Wisły Kraków, podczas której odbyło się wręczanie upominków i dotacji fiansowych na rzecz klubu z Maszkienic. Były podziękowania dla obydwu zespołów i sesja fotograficzna. Klub z Maszkienic otrzymał dwie dotacje fiansowe, które na ręce prezesa klubu Sławomira Drąga wręczyli Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski oraz prezes Podokręgu PN w Brzesku Mirosław Kmieć. Wójt Kozłowski przekazał na ręce Prezesa Klubu również okolicznościowy list gratulacyjny oraz zestaw zawsze potrzebnych futbolówek.

Dalsza część festynu była równie atrakcyjna, wiele pozytywnych emocji wzbudziła licytacja różnego rodzaju pamiątek i gadżetów, między innymi koszulki i piłki z autografami Jakuba Błaszczykowskiego, Sławomira Peszki oraz piłkarzy Wisły Kraków i Sokoła Maszkienice. Licytacji były poddane także pamiątki ofiarowane od pochodzących z Maszkienic znanych sportowców Karoliny Drużkowskiej – reprezentantki Polski w piłce siatkowej i Wojciecha Wojdaka – medalisty mistrzostw świata w pływaiu i olimpijczyka z Rio de Janeiro 2016. Do wygrania były tez rękawice ofiarowane przez gwiazdy MMA Patryka Rogóża i Tomasza Drwala oraz pięściarza Marcina Wacha. Według organizatorów sprzedaż cegiełek gadżetów i licytacja pamiątek zakończyły się sporym sukcesem finansowym dla klubu z Maszkienic.

Nie mniej emocji niż rozegrany mecz piłkarski i licytacja przyniosła loteria fantowa zakupionych cegiełek.

Atrakcyjne nagrody zapewnili sponsorzy przede wszystkim firma Profus Construction z Chicago,

Wadum - producent materacy i mebli sosnowych z Maszkienic oraz brzeskie firmy Climax NET - dostawca usług internetowych, Pizzeria Corleone i „JB” – Janusz Bury. W rozmowach organizatorzy i działacze klubu z Maszkienic wyrażali szcególną wdzięczność i podziękowania, rodakowi Stanisławowi Świerczkowi byłemu piłkarzowi Sokoła i właścicielowi firmy Profus Construction z Chicago, który od wielu lat na różne sposoby wspiera maszkienicki klub. Podkreślali również bardzo dobrą współpracę nie tylko z lokalnymi firmami ale również z władzami Samorządowymi Gminy Dębno i Dębińskiego Centrum Kultury z siedzibą w Jastwi.

Po wypełnieniu wszystkich punktów bogatego programu rozpoczęła się zabawa taneczna, dla której oprawę muzyczną zapewniła grupa The CK.Słoneczna pogoda,świetnie zaopatrzone bufety, dobra muzyka spowodowały, że ta niezwykle udana integracyjno – świąteczna impreza zakończyła się w niedzielę na nad ranem.

Wojciech Legutko