Podsumowanie rundy jesiennej – SENIORZY

Po młodzikach i juniorach przyszedł czas, aby podsumować rundę jesienną w wykonaniu naszych seniorów, którzy swoje rozgrywki zakończyli w drugiej połowie listopada!

Ubiegłoroczny sezon zakończył się długo wyczekiwanym sukcesem, którym był pierwszy w blisko 70-letniej historii Sokoła Maszkienice awans na wyższy szczebel rozgrywkowy niż A-klasa. Do nowego „rozdania” w sezonie 17/18 drużyna przystąpiła pod wodzą dotychczasowego szkoleniowca – Jana Kargula, jednak w porównaniu do ubiegłych rozgrywek kadra uległa lekkiej zmianie. Z klubu odeszło kilku zawodników – Dawid Curyło przeszedł do A-klasowej Iskry Łęki, Grzegorz Lech trafił do Sokoła Borzęcin, a Cezary Chmielarz wypożyczony został do Startu Biadoliny. W przeciwnym kierunku powędrowała trójka graczy – z Jastrzębia Łoniowa przyszedł Krzysztof Zuzia, z Okocimskiego Brzesko – Pavlo Starosta, a z Tanewu Harasiuku – Paweł Tryka. Wąska kadra, którą niemal od początku sezonu dysponował trener Kargul z każdym kolejnym meczem coraz bardziej się „uszczuplała” – czy to z powodu kontuzji, czy też z powodu kartek oraz zagranicznych wyjazdów. Z powodu kontuzji sezonu nie dokończyli Mateusz Węgrzyn, Grzegorz Baran, Maciej Buch i Krzysztof Zuzia, a Wojciech Janisz wyjechał do pracy za granicę. Dodatkowo w trakcie sezonu awaryjnie do kadry powołano Jarosława Wasyłka, który w meczu z Olimpią Bucze zastąpił pauzującego za czerwoną kartkę Marka Kalembę oraz Dominika Postawę, który po blisko dwóch latach rozbratu z piłką wspomógł Sokół w meczach z Rylovią oraz Okocimskim. Kadra wspierana była także przez naszych juniorów, którzy dzięki temu mogli zadebiutować w seniorskiej drużynie „zielono - czarnych”.

Wracając do ligi... Sokół przystępował do rozgrywek jako absolutny debiutant. Drużyna z Maszkienic (jak już wspomnieliśmy wyżej) nigdy w swej historii nie grała tak wysoko, jak w obecnym sezonie. Jednak zanim rozpoczęły się rozgrywki ligowe, Sokół rozegrał pięć spotkań kontrolnych. Dodatkowo tuż na początku sezonu Sokół rozegrał spotkanie pucharowe w ramach Pucharu Polski. Zmagania w PP „zielono – czarni ” zaczęli od drugiej rundy, gdzie trafili na A-klasową Arkadię Olszyny. Po szalonym meczu z wygranej cieszyli się miejscowi, którzy pokonali nasz zespół 6-5, mimo iż w pewnym momencie przegrywali już 1-6.

Zanim doszło jednak do potyczki pucharowej, Sokół miał za sobą rozegrane dwa spotkania ligowe. W inauguracji, która miała miejsce 13 sierpnia w Maszkienicach, miejscowa drużyna wysoko i pewnie pokonała Radłovię Radłów 7-2 i wspólnie z Sokołem Borzęcin nasza drużyna po I kolejce klasyfikowana była na pozycji lidera. Druga kolejka przyniosła pierwszy i zarazem jedyny tej rundy podział punktów – podopieczni trenera Kargula na wyjeździe zremisowali z Jadowniczanką 3-3. Dobra seria bez porażki kontynuowana była jeszcze przez dwa mecze – najpierw Sokół ograł u siebie innego beniaminka – Tarnavię Tarnawa 4-3, a tydzień później na wyjeździe Strażak Mokrzyska 3-1. Seria przerwana została w V kolejce, gdy po wygranej 5-2 komplet punktów z Maszkienic wywiózł beniaminek z Rzezawy – Novi/Rzezawianka. Porażka miała nieco negatywny wpływ na morale naszej drużyny, która dobre mecze przeplatała słabymi. W VI serii gier spotkały się dwa Sokoły – Maszkienice kontra Borzęcin. Gospodarze mimo prowadzenia w tym meczu już 4-1, roztrwonili przewagę i dali sobie strzelić jeszcze dwie bramki, jednak ostatecznie szczęśliwie wygrali 4-3. Pełną pulę z Maszkienic w VIII kolejce wywiózł Pagen Gnojnik, który pewnie 3-1 ograł naszą drużynę. Spotkania w 9 oraz 10 kolejce zakończyły się wynikami 3-2. W obu gospodarze prowadzili 2-0 i w obu goście musieli gonić wynik. Taki przebieg miały mecze z Olimpią Kąty oraz Orłem Dębno. W pierwszym przypadku nasi przegrywali w Kątach już 0-2, jednak w zaledwie dziesięć minut odrobili straty i wygrali ten mecz 3-2. Z Orłem sytuacja się powtórzyła, jednak to Sokół stał się ofiarą. Gospodarze po 49 min prowadzili 2-0, jednak goście w ciągu 20 min zniwelowali stratę, a gola dającego im zwycięstwo w derbach gminy Dębno zdobyli w 92 min uderzeniem z rzutu karnego. Ostatnią wygraną w rundzie jesiennej „zielono – czarni” odnieśli w 11. kolejce, gdy wygrali na wyjeździe z Olimpię Bucze 2-1. Trzy spotkania, jakie pozostały do rozegrania nasza drużyna przegrała. Najpierw lepszy okazał się Naprzód Sobolów, który ograł Sokół 3-1, a następnie prowadząca dwójka – Rylovia (2-0) oraz Okocimski (4-2).

Po dobrym, a nawet bardzo dobrym początku jesieni, w końcówce I rundy Sokół złapał bardzo widoczną zadyszkę, co poskutkowało tym, że zimę Sokół spędzi na siódmym miejscu w tabeli.

STATYSTYKI:
- w trakcie rundy jesiennej zawodnicy Sokoła Maszkienice rozegrali 14. oficjalnych spotkań – trzynaście w rozgrywkach Ligi Okręgowej oraz jedno w okręgowym Pucharze Polski. Sześć wygrali, jedno zremisowali oraz siedem przegrali.
- w rozgrywkach „okręgówki” Sokół reprezentowało 24 zawodników.
- w rundzie jesiennej (liga + PP) zawodników Sokoła ukarano 29 żółtymi kartkami i 1 czerwoną
- średnia wieku kadry Sokoła w rundzie jesiennej wynosiła 25,5 lat. Najstarszym zawodnikiem był Jarosław Wasyłek, który w momencie meczu z Olimpią Bucze miał 40 lat 5 miesięcy oraz 27 dni. Najmłodszym zawodnikiem był Piotr Wronkowski, który w meczu z Naprzodem Sobolów miał 17 lat 1 miesiąc i 15 dni.
- podopieczni trenera Jana Kargula zdobyli w tych spotkaniach 39 bramek (2.78 na mecz) oraz stracili 41 (średnia 2.92 na mecz).

- częstość padania wyników
4-3 – 2 razy, 1-3 – 2 razy, 2-3 – 2 razy, 7-2 – 1 raz, 3-3 – 1 raz, 2-5 – 1 raz, 2-0 – 1 raz, 1-2 – 1 raz, 4-2 – 1 raz, 3-1 – 1 raz,

- najwięcej goli (9) padło w meczu:
Sokół Maszkienice – Radłovia Radłów 7-2

- najwyższe zwycięstwo Sokoła:
Sokół Maszkienice – Radłovia Radłów 7-2

- najwyższy remis Sokoła:
Sokół Maszkienice – Jadowniczanka Jadowniki 3-3,

- najwyższa porażka Sokoła:
Sokół Maszkienice – Novi/Rzezawianka Rzezawa 2-5

21.
Michał Stolarczyk